Jak koupit fotky přes internet

Kde najít nabídku fotografií od profesionálních fotografií, jak fungují internetové fotobanky, a také to, jak je to s právem na použití cizích obrázků.

Fotografie na internetu

Když se podíváte po všech možných webech, asi naznáte, že obrazového materiálu je online mnoho a že se nejrůznějšími fotografiemi internet jen hemží. Člověk by si dokonce řekl, že když je toho tolik, co mi brání kliknout a některou z nich si stáhnout a pak použít na to, na co potřebuji,  případně upravit jí a nasadit na nějakou svoji stránku, grafiku nebo jiný projekt?

Ve skutečnosti to není tak úplně idylické. Přestože z pohledu člověka, který si web prohlíží, mezi jednotlivými fotkami na které kouká žádný rozdíl není, v případě, kdy byste si chtěli jen tak někde stáhnou fotku a použít ji k vašim účelům tvrdě byste narazili. Je tu totiž jako u jiných autorských či uměleckých děl problém.. V autorských právech samozřejmě.

Když dáte někam na internet vámi vyfocený obrázek a nikomu jeho další použití výslovně v nějaké creative commons licenci nepovolíte, taky můžete klidně žalovat kohokoliv, kdo vaši fotku použije k nějakým vlastním počinům. Obdobně tedy i naopak – využít fotografii můžete pouze v takovém případě, když jste si jisti, že je to povoleno, nicméně ani tady nemáte úplně vyhráno: například tehdy, kdy máte k fotce od autora všechna práva ale je na fotce člověk, jemuž je vidět obličej, musíte si vyžádat povolení ještě od toho, kdo na ní figuruje.

Fotobanky na internetu

Určitě znáte služby na vyhledávání obrázků, jakými jsou Obrázky.cz od Seznamu nebo Images Google – ty umí nabídnout řadu fotek, ovšem jaksi nějak moc neřeší to, v jaké licenci jsou obrázky, co vyhledaly. Pokud tedy hledáte kvalitní fotografie, které chcete použít například na nějakou grafickou tvorbu, na reklamu nebo na váš firemní web, je lepší hledat obrázky místo ve vyhledávačích v tzv. fotobankách.

Ukázkovým příkladem takovéto fotobanky je třeba Pixmac. Shromažďuje přístup k několika milionům fotografií, k nimž dali autoři práva k dispozici. Řada fotek je zdarma, kvalitnější kusy jsou pak zpoplatněné (od 2 korun za fotku). Když si třeba koupíte fotku na Pixmacu, máte záruku, že i když je na ní člověk dívající se do objektivu, nemusíte s ním žádnou smlouvu sepisovat, všechny tyto náležitosti jsou už vyřešené na straně provozovatele serveru, stačí tedy dát několik korun a fotografii můžete využít bez obav naprosto k čemukoliv v libovolném množství.

Jak najít kvalitní fotografii

Kategorie řazení s v každé fotobance trošku liší, když tedy zůstaneme u výše zmíněného Pixmacu, ten rozděluje obrázky na dvě základní skupiny: fotografie celebrit a ostatní fotografie. Pro samotné vyhledávání pak stačí zadat klíčové slovo (např.: stavíme nový web o realitách, tak zadáme slovo dům, případně rodinný dům.. chci si opatřit obrázky pro web o zdravotním pojištění, zadám slovo lékař.. a podobně). Většina fotobank už dneska také disponuje funkcí vyhledávání podobných obrázků – buď na základě vizuální podobnosti (tedy fotky s podobnou scenérií, stejným modelem, sejmuté z jiného úhlu) a nebo na základě příbuznosti klíčových slov (tedy fotky, které jsou zařazeny v obdobných kategoriích jako aktuálně zobrazený obrázek) – určitě užitečná funkce, která vám může také pomoct najít takový obrázek, jaký si představujete.

Kolik to stojí

Ve fotobankách je k nalezení určité procento fotografií jednak zadarmo (ovšem menšina z celkového počtu nabízených fotek), a pak záleží především na tom, jak kvalitní rozlišení a velikost obrázku potřebujete. Nejnižší ceny jsou pro menší fotky, které se umisťují na web, s rostoucí velikostí a kvalitou cena roste – abyste tedy nemuseli zbytečně utrácet, zjistěte si vždycky předem, jaké rozměry pro vaše použití potřebujete. Cena za fotky pro web se většinou pohybuje někde kolem sta korun, nejdražší jsou samozřejmě vysokorozměrné. Nepřehlédněte také různé slevy pro registrované,  tím můžete dosáhnout výrazných úspor až v desítkách procent na každé fotografii.

Kterou fotobanku zvolit

Mezi největší světové fotobanky patří iStockfoto nebo Shutterstock. U Pixmacu je asi největší výhodou to, že se jedná o českou firmu z Jablonce nad Nisou a proto když vám náhodou nepůjde třeba stáhnout nějaká fotka, můžete do fotobanky zavolat a česky se domluvit na řešení problémů, což u ostatních obdobně velkých bank obrázků možné není, protože se jedná o zámořské projekty provozované z USA. Na druhou stranu třeba takové iStockfoto má zase větší databázi obrázků.

Rate this post

3 komentářů k Jak koupit fotky přes internet

  1. Z pohledu fotografa, který dává fotky do fotobank jednoznačně doporučuju Shutterstock: http://www.shutterstock.com/?rid=3423608
    Dávám fotky do několika fotobank (kromě Shutterstocku je to ještě Fotolia, Dreamstime, Depositphoto, Canstockphoto a 123RF). Shutterstock funguje nejlépe ve smyslu kvality fotografií. Do většiny ostatních fotobank berou fotky s poněkud mírnější kontrolou. V Shutterstocku vždy dbají na dostatečnou ostrost, vhodnost kompozice a světelných podmínek a minimální šum.

  2. Pokud mohu doporučit, inspirujte se na nové české fotobance http://www.ilustracnifotky.cz Prodávají se tam nejen fotky, ale i vektorová grafika a vše za skvělé ceny. Hlavně podpoříte českou fotobanku s českými fotografiemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *