Jak chránit počítač před přehřátím

Pokud se váš počítač nebo notebook přehřívá, neustále hučí a samovolně se restartuje, je zřejmě na čase, udělat něco pro snížení jeho teploty. Zde se dozvíte, jak na to.

Kdy hrozí přehřátí

Přehřívání souvisí zejména se dvěmi elementy uvnitř počítačové skříně, a to sice s procesorem a s grafickou kartou (dnešní grafické karty už mají i vlastní procesory a chladiče, proto je to z tohoto hlediska druhý na chlazení nejnáročnější komponent po CPU). Aby i ty nejnáročnější výpočetní a grafické operace (což jsou zejména akce typu editace náročných grafických útvarů, editace videa nebo hraní her) neohrozily chod, je tedy potřeba zajistit, aby ventilátory zajistily optimální cirkulaci vzduchu a přiváděly dostatek chladného vzduchu zvenku dovnitř počítačové skříně, za současného odvádění horkého vzduchu ven.

Co tedy dělat, když se vám pc moc hřeje?

Software

Existuje několik pomocných utilitek, které umí měřit teplotu procesoru a přizpůsobit tomu chování počítače – například místo toho, aby v kritickou chvíli při přehřátí zatuhl, ho uspí nebo hibernují a vy tak aspoň nepřijdete o uloženou práci. Takto například funguje program CoreTemp.

Do kategorie toho, co se dá řešit softwarově pak také patří nastavení Biosu, tady samozřejmě pozor na neodborné zásahy, manipulací s hodnotami Vcore, Tempin a dalšími lze také  přehřívání zabránit – například tehdy, když se špatně samoreguluje chlazení.

Hardware

PC skříň

Pokud máte klasickou počítačovou skříň a bojujete právě v těchto chvílích s přehříváním, první věc co vám můžeme poradit, je rozmontovat počítač a vyfoukat z něj ven všechen prach, co se uvnitř za čas jeho používání nahromadil. Dejte pozor na to, abyste při manipulaci měli uzeměné ruce a statická elektřina nezlikvidovala něktrou ze součástek, a také dbejte toho, že vzduch by se měl opravdu raději vyfoukat – ne vysát, tady zase hrozí, že když nastavíte trochu silnější saní, odlítne některá ze součástek do hlubin vysavače.

Pokud ani po odebrání prachu ven se problém neodstranil, zvažte náhradu ventilátorů. Tohle už je větší operace, pravděpodobně bude potřeba i rozšířit větrací zdířky na těle case (skříně), nicméně po výměně vyběhlých chladičů za nové a rychlejší, případně náhradě pasivních chladicích prvků za aktivní by snížení teploty mělo být už skutečně znatelné. Podrobný popis této problematiky ovšem přesahuje možnosti tohoto článku, více informací o těchto tématech najdete například na webu pctuning.cz.

Notebook

U notebooku máme co se montáže týče ruce poněkud svázané, dá se možná tak vytáhnout baterie a u některých kusů i odmontovat část mřížek, ale to je tak všechno. Zbývají nám tedy čistě hardwarová řešení a pak spolehnutí se na externí chladiče – v tomto případě tedy podložek, které se dají pod notebook a pomáhají odvést teplo ven. Podrobněji se této problematice věnujeme v článku speciálně o podložkách pod notebooky.

Rate this post

10 komentářů k Jak chránit počítač před přehřátím

 1. Dobrý den, mám takový menší problém, když hraji teploty základní desky mi stoupají až 68 stupňů a při 70 se mi vypne počítač jak zamezit přehřávání ?
  Podrobnosti PC
  Název základní desky Gigabyte GA-M56S-S3 (4 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
  mám dva jádra Ramky DDR2 2giga
  Zdroj je 450W + přídavky 12voltoví
  Předem dekuji za odpověď

 2. může být poškozený nějaký větrák, nebo moc zaprášený vnitřek (pomohlo by ho rozmontovat a podívat se na to) – to mě ted tak napadá..

 3. Ne všechno jede tak jak má fakt nevím už co stím ..

 4. nemusí být vůbec nic poškozeného ale pokud je to stolní pc tak za to většinou muže nedostatečné chlazení některého komponentu mě osobně se to také stávalo než jsem si nekoupil vodní chlazení za necelý 2000KČ i s čerpadlem a se vším všudy sám jsem si to zapojil a o té doby se my pc nepřehřívá

 5. Když se mi přehřívá notebook muhlo by to být tím, že je zaprášený vevnitř.

 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat mam notebook Acer Aspire V5 asi pul roku a poslední dobou se mi začal přehřívat a asi minutu po spuštění strašně „hučí“-jako holící strojek.Nevím si s tím rady.Předem děkuji za odpověď.

 7. Pokud máte herní počítače, ktere jsou v takových těch celkem exotických casech, tak doporučuji vyměnit case za kvalitnější. Také doporučuji umístit počítač na lepší místo, moc se nehodí místo pod stolem i když to vypadá asi jako nejlepší místo pro počítač tak není, protože se pod stolem nahromadí teplo z počítače a PC se začne přehřívat, takže zvolte raději místo kde bude mít počítač kolem sebe více místa. Pokud vám větráček hučí, tak otevřete počítač a vyčistětě od prachu a podobných nečistot (ne vodou proboha 😀 ) nejlépe vysavačem, nebo vyměnit za nové.

 8. Mám problém pripada mi to na prehrati pc nekdy to jde třeba jeden den to de a druhej to jen na me pipa a nezapne se mi pc , třeba az za 2 dny jsme zas zapne. Nevite co by to mohlo byt.

 9. Zdravím, nevím tedy jak předejít přehřívání počítače, ale vím, jak předejít přehříváním domácnosti 😀 Ne teď vážně. Nechávali jsme si na toto léto nainstalova do bytu rekuperační jednotky a je to opravdu úplně jiný zážitek. I ten čerstvý vzduch doma je poznat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.