Jak vybrat správnou klávesnici

Denně průměrně napíšeme na počítači přes 20 normostran textu, to už je opravdu úctyhodné číslo. Určitě bychom asi ale nechtěli trpět křečí, nebo jinými zdravotními problémy s rukami, způsobenými právě špatnou volbou při výběru klávesnice. Jak se tomu vyhnout?

Když se obecně mluví o výběru hardwaru najdeme nejrůznější rady o tom, jaký zvolit procesor, karty, disky a monitor, ale důležitost klávesnice je bohužel neprávem často opomíjená. Proto jsem se to prostřednictvím tohoto článku rozhodli napravit. Najdete v něm soubor našich rad a postřehů na téma toho hardwaru, se kterým jsme vedle myši v kontaktu nejčastěji, tedy s klávesnicí.

Základním parametrem při výběru klávesnice je zvyk. Pokud jste psali několik let na klávesnici určitého typu a vyhovovala vám doporučujeme najít stejnou, nebo podobnou. Doporučujeme se opravdu vykašlat na design, nebo ho brát až  jako poslední volbu, jelikož tady je opravdu druhořadý.

  • První důležitou věci na kterou je třeba dávat si pozor je tuhost klávesnice. Jinak řečeno klávesy na klávesnici působí proti vaší ruce určitou silou, další síla je síla, kterou musíte vynaložit, abyste zmáčkly písmenky a poslední parametr je výška posazení kláves. Důležitý faktor může být i hlučnost kláves.

Tyto vlastnosti si můžete ověřit mnoha testy, přejíždění kláves, zmačknutí několika kláves naráz, zmačknutí co největšího počtu kláves na ráz atd. Ovšem nejlepší možný test je prostě psaní, takže pokud máte tu možnost, sedněte si za klávesnici a zkuste si napsat normostranu. Pozorujte nejen, jestli se často přepisujete, vynecháváte písmenka, ale i samozřejmě cit v rukou, jestli nemusí šlachy a svaly vyvíjet zbytečně velké napětí.

V žádném případě tyto parametry nepodceňujte! Je pravda, že některé klávesnice se opotřebováním změkčí, ale není to pravidlo.

  • Pořádně se podívejte, jestli vám nechybí nějaké tlačítko, které jste dříve využívali: není klávesnice, jako klávesnice.
  • Pozornost věnujte i velikosti jednotlivých kláves, jelikož přechod na jinou by mohl mít za následek přepisování, jistě jedná se o sílu zvyku, ale proč se stresovat, když se nic přeučovat nemusíte?
  • Moderní je také nový trend zapuštěné klávesnice, hlavně u notebooku je nyní velice populární, při tom pro palce většiny lidí je prokazatelně lepší klasická klávesnice, která ho udržuje v přirozené poloze.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *