Popis způsobů, jak provést zálohu dat nebo disku na externí úložiště, výhody a nevýhody jednotlivých řešení.
Proč zálohovat?
Ano, uvědomme si tu bolestnou pravdu. Většina z nás zas až tak často zálohu neprovádí, provádí-li ji vůbec. Nicméně přátelé, neměli bychom to podceňovat, opravdu v současnosti elektronika stárne bleskovou rychlostí a ceny padají ze dne na den, takže opravdu v počítači tvoří nejpodstatnější a nejdůležitější součást data uložená na harddisku.
Mít je uloženy tedy jenom v něm a nikde jinde je na první pohled rizikové a riskantní, prostě spoléhat jenom na to, že pc bude pořád fungovat až téměř na věky a nikdy se ani jedna součástka nezadrhne nebo nepřehřeje. To samozřejmě je však východisko, ze kterého nemůžeme vycházet a pro naprostý pocit jistoty opravdu nelze doporučit nic jiného, než minimálně ještě na jedno místo mimo váš hlavní počítač.
Kam to uložit
Takových míst a způsobů, jak zálohování vyřešit je samozřejmě vícero a u každého jednoho z nich více možností, jak backup vyřešit.
Druhé PC
Prvním z nich je kupříkladu tento: mít prostě dva počítače (dejme tomu jeden stolní a notebook), a pravidelně je propojovat a synchronizovat (zpravidla pomocí USB kabelu).
Přeci jen, pravděpodobnost, že se sesypou oba počítače najednou je poměrně malá, určitě menší nežže se zhroutí jeden, a takto získáte navíc tu výhodu, že když jeden nefunguje, můžete prostě pracovat na druhém bez potřeby něco ze zálohy převádět jinam atd.
Na druhou stranu, ne každý dva počítače skutečně využije a mít druhé pc čistě za účelem zálohování se určitě nevyplatí.
CD, DVD, BlueRay a další disky
Na paměťové pásky se zálohovalo už v počítačovém dávnověku a v mnohých firmách se to praktikuje dodnes. Časem se k médiím využívaným pro tyto účely přidaly diskety, po nich výrazně více kapacitní CD, a konečně dnes pro podobné účely používáme DVD a Blue Ray disky. Výhodou je nízká cena, určitě se jedná o nejlevnější metodu úschovy dat na horší časy, cena těchto disků se v současnosti pohybuje v řádech korun.
Horší je to se skladností a kapacitou, ta přeci jen nedosahuje rozsahu klasických pevných harddisků a ssd disků, a pak také s tím, že každé je potřeba označit popsat, protože při obnově dat se musí povětšinou vkládat v přesně daném pořadí a jakékoliv záměna vede k naprosté zbytečnosti existence záloh na nich. Problémem řady médií je pak také to, že s postupem času se z nich informace vytrácí – podobně jako se už dnes nedá sledovat skoro žádný film nahraný na VHS kazetu před pár lety, se to děje i s disketami a ani cédéčka a dívídíčka nevydrží na věky, tam se zas pro změnu vytrácí záznam kvůli působení světla.
Externí disk
Další možností je pak pořídit si disk speciálně na zálohu a úschovu dat. Jedná se zřejmě o nejelegantnější řešení, jelikož cenově jsou na tom disky už i o kapacitách měřených v řádech terabytů v současnosti tak, že si je může pořídit naprosto každý.
Ke každému takovémuto disku navíc dostanete od výrobce i speciální software pro zálohování dat, který umožní při každém připojení k počítači přenést automaticky všechny nové a změněné soubory, není tedy potřeba něco manuálně nastavovat nebo kopírovat vždy celý obsah počítače na externí hdd. Volné kapacity nad rámec záložního objemu dat navíc můžete využít pro uložení filmů, mp3 písniček a dalších souborových dat, která denně nepotřebujete která by na na disku počítače zbytečně ubírala místo potřebnějším.
Pingback: Jak přejít z Windows XP na Windows 7 — Radírna – Internetová a počítačová poradna
Prosím o postup jak a jakým programem zálohovat celý disk včetně operačního systému. To,že je to důležité to mě je jasné. ale jsem začátečník a k notebooku jsem nedostal instalační DVD. Děkuji Wal
přesně Wale…taky bych spíš ocenila přesný.neřku-li polopatistický .. postup jak zálohovat třeba z plochy soubory na externí disk ve win 7.
jak dostat film na disk v pocitaci