Jak přejít z Windows XP na Windows 7

Návod, jak migrovat z XPéček na Sedmičky a přenést veškerá původní nastavení, soubory a programy bez ztráty dat.

Co budete potřebovat

K úspěšnému upgrade systému budete potřebovat tyto dvě věci:

  • externí disk pro zálohu dat
  • instalační DVD Windows 7 a těch programů, které na XP používáte a chcete používat i v novém systému

Před samotnou instalací také zvažte, jestli se vám více hodí 64bitový nebo 32 bitový systém (více se o této tematice dočtete v odkazovaném článku).

Jdeme na věc

V první fázi si stáhněte program, vytvořený Microsoftem speciálně pro tyto účely, který se jmenuje Poradce pro upgrade na systém Windows 7, který je ke stažení zde – pokud vás při instalaci vyzve k instalaci .NET 2.0, instalaci potvrďte také, jinak nebude úspěšný běh tohoto pomocného programu možný.

Ve chvíli, kdy je Poradce nainstalován, ho spusťte, a zvolte volbu Spustit kontrolu. V případě výskytu jakýchkoliv problémových hlášení následujte jejich rad k nápravě chybového stavu a vyřešte zjištěné problémy.

Migrujeme profil

V dalším kroku si připravíme půdu pro přenos souborů a nastavení, která ve stávajících XP jsou. Nejprve se však ujistěte, že máte nainstalován Service Pack 3 (SP3). Je-li nainstalován, zjistíte když se podíváte do Tento počítač > kliknete pravým tlačítkem myši> Vlastnosti > Systém. Pokud je tu SP2 nebo SP3, je všechno v pořádku a můžete pokračovat dále. V opačném případě si dodatečně stáhněte a nainstalujte aktualizaci z této stránky.

Pokud SP2 nebo 3 nainstalován máte, můžete si odtud stáhnout pomocnou aplikaci Migrace profilu uživatele. Nyní připojte externí disk, a pak pokračujte přes Start > Všechny programy > Migrace profilu uživatele. Až se program spustí, zvolte Další, zaškrtněte volbu Externí disk nebo jednotka USB flash a vyberte možnost To je můj starý počítač.

Pokračujte klepnutím na tlačítko Další, pak zadejte potvrďte heslo (dobře si ho poznamenejte!) nebo nechte formuláře prázdné, a pokračujte přes tlačítko Uložit. Nyní vyberte, kam se má soubor který se při migrování exportuje na externí disk uložit a ještě jednou klikněte na Uložit. Nyní vyčkejte, až se veškerá nastavení přenesou a po zobrazení zprávy o přenosu pokračujte klepnutím na Další. Zapište si, kam se přesně uložila exportovaná data, ještě jednou potvrďte klepnutím na tlačítko Další a Zavřít.

Instalujeme

Nyní vložte instalační disk Windows 7 do mechaniky a spusťte průvodce instalací. Ideální je, pokud jste zároveň připojeni k internetu, protože to umožní okamžité stažení všech potřebných aktualizací. Odsouhlaste licenční podmínky a jako typ instalace zvolte Vlastní. Pak zvolte diskový oddíl obsahující Windows XP (zpravidla disk C:) a pokračujte přes Další. V okně Windows.old pak klepněte na OK.

Pokud se nyní objeví chybová hláška, podívejte se na to, co je za problém. Pokud se jedná o to, že disk je naformátován na FAT32 a je vyžadován NTFS, napravíte to takto:

  1. Zrušte instalaci Windows 7 a vyjměte instalační disk.
  2. Přejděte na Start > Všechny programy > Příslušenství > Příkazový řádek – a spusťte ho jako správce
  3. Do příkazového řádku zapište tento příkaz: convert c: /fs:ntfs – pokud váš disk není c:, ale má jinou jmenovku, použijte toto písmeno
  4. Povrďte všechny volby, stiskněte Y a až je vyžadováno.
  5. Po převedení formátu souborů můžete opět vložit instalační DVD a začít instalaci znovu. Teď už by jí neměl žádný problém zabránit.

Přenos starých nastavení do nových Windows

Po nainstalování Windows 7 je potřeba ještě uložená nastavení použít a přenést je. Jděte nyní do nabídky Start > Počítač > Jednotky pevných disků a zde na externím disku najděte uložený soubor programu Migrace profilu uživatele. Potvrďte možnosti přenosu a vyčkejte na zobrazení stránky Zobrazit seznam programů, které můžete nainstalovat do nového počítače.

Staré dobré programy

Nyní je ta pravá chvíle k sáhnutí po cd a dvd s programy, které jste používali na starých Windows a na jejich opětovnou instalaci. Jeden po druhém je ho potřeba nainstalovat, v případě že nebude fungovat korektně, existuje zde naštěstí možnost spustit je přes XP mód, který je umožní na Windows 7 spouštět přes virtualizované pc s Xpéčky.

Rate this post

2 komentářů k Jak přejít z Windows XP na Windows 7

  1. Dobrý den mám dotaz dvd na windous 7 momentálně u sebe nemám.Proto se ptám zda pokud tento program nainstaluji později bude mi noutbok fungovat přišlo mi to pozdě tudíš toto nestačíeudělat ještě dnes děkuji s pozdravem Pokorná

  2. nainstaloval jsem z XP sedmičky a nahrál si na externí disk jen soubory. Migraci jsem neudělal, tzn. že mám office ztraceny? Musím znovu koupit word a excel ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *