Jak zvětšit výdrž notebooku

Chcete, aby váš notebook měl vyšší výdrž na bateriích? Zkuste použít některý z následujících tipů, které pomohou minimálně o pár desítek minut jeho čas na bateriích prodloužit.

Monitor

Velká plocha svítící obrazovky je celkem slušným žroutem baterie. Platí poměrně jednoduchá rov

nice: čím nižší jas obrazovky nastavíte, tím více vám počítač vydrží fungovat na baterii. Protože nejnižší stupeň ztmavení už bývá na hranici viditelnosti, je zpravidla ideální zvolit nějaký kompromis mezi tím, aby se na obraz dalo koukat a přitom to nějak zvlášť negativně neovlivnilo výdrž. Nastavte také co nejkratší dobu pro přechod k úplnému vypnutí monitoru, aby ve chvíli, kdy právě s počítačem nepracujete, byla jeho spotřeba sražena na minimum.

Grafická karta

Některé notebooky mají v sobě dvě grafické karty – výkonnější a energeticky náročnější a druhou, úspornější, určenou pro používání mimo dosah elektrické sítě. Pokud se nepřepíná na úspornější vestavěnou grafiku automaticky, proveďte to manuálně.

Odpojte, co se dá

Myši, mobily, webkamery a další zařízení připojená přes USB potřebují pro svou činnost šťávu, která pak chybí v notebooku. Co jde, rozhodně odpojte!

Bezdrátové sítě

Pokud bezpodmínečně nepotřebujete pro svou činnost připojení na internetu a bluetooth, vypněte všechny tyto sítě a připojujte se k nim jen tehdy, když je to potřeba.

Chladit, chladit, chladit!

Dalším žroutem energie mohou být větráky, které se roztáčí, když stoupá teplota uvnitř zařízení. Co s tím? Ideálně používejte notebook v chladnějších místnostech, ne na přímém slunci, případně využijte alespoň pasivních podložek (více o chladicích podložkách naleznete zde).

Zátěž procesoru

Čím více programů zároveň běží, tím vyšší je na ně potřeba výkonu procesoru a tím dříve se baterie samozřejmě vybije. Jak tomu zamezit? Mějte puštěné opravdu jen to, co potřebujete, případně stiskněte kombinaci Ctrl+Shift+Esc a vypněte služby běžící zbytečně na pozadí. Pokud chcete jít ještě hlouběji, stáhněte si některou z utilit sloužících pro regulaci výkonu procesu – například RMClock.

Neuspávejte, hibernujte

Pokud potřebujete odejít od notebooku a uložit aktuální stav práce, nevyužívejte uspání. Při přechodu do režimu spánku se totiž aktuální stav systému uloží do RAM, což vyžaduje určitý příjem elektrické energie. Vhodnější je využít hibernaci, kdy se aktuální stav počítače uloží na pevný disk a při přechodu do něj se počítač skutečně vypne.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

  1. Prosím poradte mi zda se ještě vyplatí investovat do n. buku HP550 starého cca11let nebo si koupit nový.Ten stávající funguje avšak je pomalý.

  2. 11 let je už docela dost, ale když se rozdělá a vyfouká se z něj prach, případně vymění disk za větší, mohl by ještě posloužit. Baterii ale asi smysl kupovat nemá, stejně vám prodají starou co už nic nevydrží. Celkem slušné notebooky se dneska dají pořídit zhruba kolem 10 000 Kč

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *