Stavíme počítač. Díl 1: Úvod

Chcete si sestavit svůj počítač? A nevíte jak na to? Tak pravě pro vás jsem si připravil seriál o stavbě PC.

Proč počítač?

Počítač je dnes již běžná a potřebná věc do každé domácnosti. Jeho škála využití je široká a každý ho používáme trošku na něco jiného. Někdo chce levný počítač a stačí mu, aby si občas zašel na internet, jiný chce vysoce výkonnou hráčskou sestavu.

Koupit, nebo postavit?

Pro mnoho lidí je zkrátka jednodušší si PC koupit. Ale co když počítač podle vašich představ nikde nemají? Nebo jeho cena neodpovídá konfiguraci? Či si chcete postavit repasovaný počítač z použitých komponentů? Tak si ho přece postavte. Snad vám pomůže tento nekolikadílný seriál.

Nejprve vyberte skříň

Než začnete stavět, měly by jste si ujasnit jaké PC budete chtít (nejčastěji si lidé stavějí takzvané
tower s deskou atx, tomu se budeme ještě podrobněji věnovat). A co od něj požadujete (výkonnostně, to znamená jak silné PC a k čemu jej chcete využít). Doporučil bych vám, nejprve si uvědomit jakou chcete počítačovou skříň! Protože od ní se pak odvíjí, jakou do ní dáte základní desku. A od základní desky se pak odvíjí ostatní komponenty. Takže v dalším díle bych se věnoval počítačovým skříním a zdrojům, pak základním deskám, procesorům… Ale nebudeme předbíhat. Rád bych, abyste si po přečtení tohoto dílu zatím pouze rozmysleli, co od počítače budete chtít.

Můj tip: Začátečnici nekupujte díly, dokud nebudete mít všechno dobře rozmyšleno. Aby do sebe vše pasovalo. Je dobře si komponenty nejprve vybrat, poté zjišťovat jejich vzájemnou kompatibilitu a až nakonec koupit díly najednou. Jinak se vám může stát, že budete mít například: skříň – do které se
vám nevejde základní deska,  procesor –  který nesedne do základní desky atd.

Josef Žaloudek

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.