V minulých dílech jsme vybrali počítačovou skříň, základní desku a procesor, ale k němu musíme zakoupit ještě chladič.
Procesor je součástka, která se je v několika málo vteřinách schopna zahřát na velmi vysoké teploty! Tato skutečnost může způsobit v nejhorším případě i spálení procesoru. Proto se na procesor montuje chladič. Chladiče dělíme na dva druhy: aktivní a pasivní. V případě procesoru se bavíme o chladiči aktivním. Aktivních chladičů je několik druhů: jsou vyrobeny z hliníku, mědi, nebo
kombinací obou dvou. Jejich hlavním znakem je však to, že mají větraček.
Někdy můžete zakoupit procesor přímo s chladičem, ale není to podmínkou. Pokud jste procesor nezakoupili s chladičem přímo, bezpodmínečně jej musíte dokoupit sami. Ale to není jediné, co musíte koupit. Dokoupit si budete muset i teplovodivou pastu, která se při montáži nanáší mezi vršek procesoru a spodek chladiče.
Jak tedy správný chladič vybrat? Při zakoupeni procesoru si můžete nechat doporučit vhodný chladič, nebo si vybrat sami. Pokud si nebudete vědět rady, pamatujte, že je lepší nesetřít a koupit kvalitnější. V případě že byste chtěli procesor třeba ještě v budoucnu přetaktovat , sáhněte do kapsy ještě hlouběji! Taktéž je u chladiče důležitá jeho hlučnost, protože asi nikdo z nás nechce, aby náš nový miláček dělal velký rámus. U kvalitních prodejců je míra hlučnosti (v decibelech) u daného produktu vždy uvedena. Ještě si dejte velký pozor, aby se chladič na desku a do skříně vůbec vešel. Je možné, že u některých základních desek by chladič mohl zasahovat do ostatních komponentů. Pak byste do desky nemohli dostat například operační paměť, grafickou kartu nebo jinou komponentu…
Rada na závěr: dobře si všímejte rozměrů a hlučnosti chladiče, aby se vám vůbec do PC vešel a nedělal vám tak velký rámus. A samozřejmostí by také mělo být, že chladič bude určený pro socket na vaší základní desce!
Josef Žaloudek