Jak udělat ekologický web

Pokud jste nadšencem pro všechno bio a eko a zajímá vás, jaký dopad bude mít váš web na životní prostředí, pak je tento článek přesně pro vás.

Ekologický hosting

Zaprvé se zaměřte na to, kde vlastně web hostujete, jaký je váš webhosting a systém, který stránka používá. Někteří poskytovatelé hostingů mají různé certifikáty nebo vlastní značky zaručující šetrnost k přírodě – takže zřejmě právě tito jsou tou pravou volbou pro vás, když to myslíme při tvorbě webů s ekologií vážně.

Pokud provozujete vlastní server, pak samozřejmě máte toho pod kontrolou mnohem víc. Takže jako energii můžete zvolit místo běžné elektrické sítě solární články nebo hydroelektrárnu, recyklovat vyřazené počítače a skříň sestavit ze znovupoužitelných materiálů.

Nízkoenergetické stránky

Zatím jsme se zaměřovali na ekologickou náročnost webu na straně provozovatele. Samozřejmě je tu ovšem ještě druhá strana mince, a to samozřejmě, jak moc naše stránky budou zatěžovat počítače návštěvníků. Zde platí, že čím méně interaktivní stránky, tím z hlediska energetické náročnosti a ekologického pohledu na věc lépe – takže ideální je mít stránky bez veškerého javascriptu, flashe a podobných záležitostí, nejlépe statické html.

Z hlediska vykreslování stránek na obrazovce se pak dá také náročnost na počítač návštěvníka poměrně jednoduše omezit – například LCD monitory, které se dnes na většině počítačů používají, nejméně energeticky náročně vykreslují bílou barvu, takže platí: čím více volného prostoru na webu, tím lépe. Dále je také vhodné omezit detaily na co možná nejnižší míru, aby se zbytečně nevykreslovaly různé grafické drobnosti a procesor ani grafická karta neměly zbytečnou práci navíc, není-li to nezbytně nutné.

Rate this post

3 komentářů k Jak udělat ekologický web

  1. Já nevím, já tak různě chodím po internetu a okukuji, jak to mají ostatní weby v ČR, abych jakožto designérka zjistila, jaké potřeby zákazníci mají a co už není moc designovka pro českou klientelu. Myslím si, že takový docela dobrý a zlatý střed mají webovky http://greenmat.cz , ale možná se mýlím 🙂 Těžko říci… Co si o tom myslíte Vy?

  2. Asi jediný opravdu ekologický webhosting v ČR je http://www.klikva.cz/. Zajímavé je, že mají i vlastní redakční systém, který vytváří webovky, které jsou velmi šetrné pokud jde o stranu prohlížče.

  3. O tom, že existují věci jako ekologický hosting teda slyším poprvé. Velmi zajímavé. Toto jsem netušil. Musím se přiznat, že právě ekologie je téma, které teď hodně řeším ve své firmě. Snažím se o to, aby měla co nejmenší uhlíkovou stopu. Začal jsem u produkce odpadů a musím říct, že už to začíná přinášet své ovoce. Asi před týdnem jsem totiž zpracovával roční hlášení o produkci odpadů za rok 2021 a byl jsem překvapen o kolik se nám podařilo oproti předchozímu roku produkci odpadu snížit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *