Jak udělat ekologický web

Pokud jste nadšencem pro všechno bio a eko a zajímá vás, jaký dopad bude mít váš web na životní prostředí, pak je tento článek přesně pro vás.

Tip: Chcete dostávat za každý nákup až 25 % zpět?
Vyzkoušejte Plnou Peněženku a vydělávejte nakupováním.

Bezplatná registrace ZDE

Ekologický hosting

Zaprvé se zaměřte na to, kde vlastně web hostujete, jaký je váš webhosting a systém, který stránka používá. Někteří poskytovatelé hostingů mají různé certifikáty nebo vlastní značky zaručující šetrnost k přírodě – takže zřejmě právě tito jsou tou pravou volbou pro vás, když to myslíme při tvorbě webů s ekologií vážně.

Pokud provozujete vlastní server, pak samozřejmě máte toho pod kontrolou mnohem víc. Takže jako energii můžete zvolit místo běžné elektrické sítě solární články nebo hydroelektrárnu, recyklovat vyřazené počítače a skříň sestavit ze znovupoužitelných materiálů.

Nízkoenergetické stránky

Zatím jsme se zaměřovali na ekologickou náročnost webu na straně provozovatele. Samozřejmě je tu ovšem ještě druhá strana mince, a to samozřejmě, jak moc naše stránky budou zatěžovat počítače návštěvníků. Zde platí, že čím méně interaktivní stránky, tím z hlediska energetické náročnosti a ekologického pohledu na věc lépe – takže ideální je mít stránky bez veškerého javascriptu, flashe a podobných záležitostí, nejlépe statické html.

Z hlediska vykreslování stránek na obrazovce se pak dá také náročnost na počítač návštěvníka poměrně jednoduše omezit – například LCD monitory, které se dnes na většině počítačů používají, nejméně energeticky náročně vykreslují bílou barvu, takže platí: čím více volného prostoru na webu, tím lépe. Dále je také vhodné omezit detaily na co možná nejnižší míru, aby se zbytečně nevykreslovaly různé grafické drobnosti a procesor ani grafická karta neměly zbytečnou práci navíc, není-li to nezbytně nutné.

2 komentářů k Jak udělat ekologický web

  1. Já nevím, já tak různě chodím po internetu a okukuji, jak to mají ostatní weby v ČR, abych jakožto designérka zjistila, jaké potřeby zákazníci mají a co už není moc designovka pro českou klientelu. Myslím si, že takový docela dobrý a zlatý střed mají webovky http://greenmat.cz , ale možná se mýlím 🙂 Těžko říci… Co si o tom myslíte Vy?

  2. Asi jediný opravdu ekologický webhosting v ČR je http://www.klikva.cz/. Zajímavé je, že mají i vlastní redakční systém, který vytváří webovky, které jsou velmi šetrné pokud jde o stranu prohlížče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *