Jak uložit historii pro Facebook chat

Návod, jak nepřijít o zprávy napsané přes chat na Facebook.com a ukládat si je do počítače na disk.

Nevýhodou Facebooku jako celku je to, že co tam člověk vystaví, uloží nebo prostě jiným způsobem udělá, téměř okamžitě mizí a neexistuje žádný způsob, jak se k těmto informacím dostat zpět. Klasickou ukázkou je chat – stačí zavřít okno a všechny napsané zprávy okamžitě mizí a už člověk neví ani co psal, ani komu – jedno omylem zavřené okno nebo chvilkový výpadek internetu a všechno je navždy pryč. Jak tomu předejít? Existuje nějaký způsob, jak si toto psaní uložit pro příští časy? Odpověď zní ano, a my vám opět poradíme, jak na to.

Na FB přes program

Celý fígl, nebo chcete-li vychytávka, spočívá v tom, že chat na FB je technicky realizován přes protokol Jabber – jedná
se o něco podobného jako ICQ, MSN nebo Skype. Stejně jako na ICQ se můžete připojit jak přes oficiální klient, tak přes Mirandu, Trilian nebo QIP, tak stejně tak i na Facebook se můžete připojit přes program a nemusíte chodit na web! A v tom spočívá celé to tajemství a kouzlo ukládání do historie. Ve chvíli, kdy budete psát ne přes okýnko webového prohlížeče, ale přes program, nejste omezováni na to, co se děje na stránce, ale píšete už s plným komfortem, do kterého je zahrnuto samozřejmě i to, že se uchová to, co napíšete vy nebo váš kamarád na druhé straně drátu.

Nastavujeme si Jabber

První věc, co je potřeba udělat, je si stáhnout univerzální komunikační program Pidgin – najdete ho na této stránce, je v češtině a plně zdarma. Na instalaci není nic složitého, stačí všechno potvrdit a postupovat podle pokynů.

Ve chvíli, kdy máte na ploše ikonku fialového holuba, vypadá to, že všechno dopadlo dobře a můžete Pidgin spustit. Nyní jděte do menu Účty > Spravovat > Přidat… – otevře se okno s nastavením pro nový účet. Jako protokol vyberte z rolovací nabídky XMPP – je to jen jiný název pro výše zmíněný Jabber, na kterém facebookový chat běží. Co vyplnit do kolonky Jméno uživatele zjistíte, když si na Facebooku necháte zobrazit svůj profil – v prohlížeči je v řádku s adresou něco jako www.facebook.com/honza.novak – a právě ta část za lomítkem (v našem případě honza.novak) je přesně to, co napíšete do políčka Jméno uživatele.

Doména musí být tato adresa: chat.facebook.com – jinak připojení nebude fungovat. Jako Zdroj můžete napsat cokoliv chcete, třeba Pidgin, Heslo je samozřejmě shodné s heslem, pod kterým se přihlašujete na FB. Do políčka Místní alias pak napište své jméno, třeba Honza Novák.

Poslední krok pro nastavování účtu je se přepnout do záložky Pokročilé a zde v položce Bezpečnost spojení zvolte položku Používat šifrování, pokud je k dispozici. (U starších verzí Pidginu je případně potřeba zrušit zaškrtnutí políčka Vyžadovat SSL/TLS.)

Všechno potvrďte dole tlačítkem Uložit a úspěšnému připojení by už nemělo nic stát v cestě.

Píšeme přes Pidgin

Po uložení nastavení a připojení se během několika sekund načte seznam přátel, stáhnou se i jejich fotografie. Problém není ani se skupinami, i ty se zobrazují korektně. Při psaní a současném otevření webového chatu a Pidginu se zprávy současně zobrazují v obou zdrojích, nehledě na to, odkud píšete, vše se samozřejmě ukládá do Pidginu – tedy za předpokladu, že je při psaní přes webové rozhraní také otevřen.

Jak do historie

Záznam psaní z dřívější doby pak vyvoláte následujícím postupem: V seznamu kontaktů otevřete kontakt, kde se chcete na starší zprávy podívat > v otevřeném okně pro psaní nyní nahoře najdete položku menu Konverzace > přejděte do ní a zde je položka Zobrazit záznam – což není nic jiného, než archiv všech vyměněných psaní s dotyčnou osobou.

Nemáte Pidgin nebo se něco nedaří?

V tom případě se podívejte na adresu http://www.facebook.com/sitetour/chat.php zřízenou přímo tvůrci Facebooku, kde (v angličtině) najdete přesné pokyny, co a jak nastavit – je tam návod pro Pidgin, Adium, iChat a také to, jak si pro chatování nastavit kterýkoliv program, co zvládá Jabber.

Rate this post

45 komentářů k Jak uložit historii pro Facebook chat

 1. Pingback:

 2. Pingback:

 3. Dobrý den,

  mám dotaz, týkající se jednak článku „Jak uložit historii pro Facebook chat“- Nepodařilo se mi v pidginu rozchodit chat s tím, že když jsem se snažil zadat jméno podle návodu, je v řádku s adresou v zobrazení profilu toto: http://www.facebook.com/#!/profile.php?ref=profile&id=1423089132
  Jediné, co mě napadlo, bylo, že jsem do jména uživatele vyplnil „filip.jansa“. Zdálo se, že je vše na dobré cestě, ale ve chvíli načítání kontaktů se objevila chyba „503: služba nedostupná“.

  Za druhé- při používání chatu na FB mi při přijetí zprávy neustále vyskakuje okno media playeru. Je to dost nepříjemné, když každou větu píši znovu…

  Předem děkuji za odpověď

  Filip Jansa.

 4. Myslím že by problém mohl být v tom, že nemáte nastavenou tu pevnou adresu profilu.. Jestli je to tím, se dá lehko ověřit: zkusíte se přihlásit na facebook místo pod emailem tak pod jménem filip.jansa a heslem – a když to nefunguje, je potřeba si tu pevnou adresu profilu v nastavení vytvořit.. Je to v Account > Account settings > Username (v českém facebooku podobně)

  To okno media playeru.. není to nějaké pop-up okno, nebo není nastavený media player aby byl vždy nahoře?

 5. Dobrý den,
  bude funkovat ukládání historie chatu i kdyz Pidgin pobezi na jiném počítači než tam kde bude otevřený Facebook?
  Například jeden pc s Pidginem v dílně a druhý v obýváku s otevřeným facebookem.

 6. Pokud to budete mít nastaveno takto, tak se budou zprávy objevovat současně na obou počítačích, jak na tom s puštěným Facebookem i na tom s pidginem a zprávy se budou ukládat se do historie v pidginu.

  Jen podotýkám, že aby to fungovalo, Facebook nemusí být otevřený, stačí tam jednou zajít a nastavit si stav v chatu online, pak už stačí jen zapínat Pidgin a budete moct psát na facebookovém chatu i bez toho, že byste musel zároveň být na stránce facebook.com

 7. Děkuji za odpověd.
  Ještě jsem Pigdin neprozkoumal, ale hodilo by se mi, aby mohl bězět na pc, který je doma ale abych se nezobrazoval přátelům jako online. Já se připojuji na notebooku. Jde nějak nastavit aby by jsem se online na FB ukazoval jen kdyz se tam připojim přes prohlížeč? Tedy na notebooku? A zase kdyz se odpojim, abych byl pro přátele off?
  Chtěl bych využít Pidgin jako „domácí zálohovací program“

 8. Tam v tom chatu je vždycky nahoře nad seznamem přátel takové malé nenápadné přepínátko (takový váleček se zeleným kolečkem), kterým se přepíná stav online/offline na chatu, takže jedině vždycky při zajití do prohlížeče si to takhle zapnout a pak zas při odchodu se odpojit, takhle by se to dalo vyřešit aby po odejití ze stránek ten chat nebyl pořád online.

 9. Děkuji za odpověd.
  Ještě můj poslední dotaz:
  Když používám chat v prohlížeči, tak se mi nezobrazuje v Pidginu to co píšu já. Nemám to nějak špatně nastaveno?

 10. Zdravím, nastavil jsem vše jak je zde psáno a vždy když se mi chce pid gin přihlásit, tak mi to napíše toto: libor.glos@chat.facebook.com/Pidgin zakázáno a podtím je neautorizován. nevíte čím to může být? děkuji za odpověď.

 11. Určitě je tam dobře heslo? Tohle by se jestli je tam všechno jinak dobře nastaveno opravdu nemělo objevovat

 12. prosim Vas dalo by sa niako nastavit ze by s ami tu ukladala historia FB z ineho pocitaca??..ze na inom pocitaci by som si sniekym pisala a nasla by osm si to v historii v druhom PC??

 13. Tak to se dá vyřešit zase trochu jinak, třeba když si založíte účet na meebo.com a pak se přes něj přihlásite na facebook tak se vám pak ta historie ukládá na serveru meebo a přihlásit se tam můžete z jakéhokoliv počítače.. Tedy jestli jsem to pochopil správně váš dotaz

 14. ahaaa..a inak ako cez to meebo sa to neda??..ze by som ku sebe zadala niaku ID adresu ineho PC z ktoreho chcem mat historiu FB?

 15. Pingback:

 16. Dobrý den,všechno dělám podle návodu,ale jak je ten poslední krok „přepnout do záložky Pokročilé a zde zrušit zaškrtnutí políčka Vyžadovat SSL/TLS“,tak ve složce pokročilé nic jako SSl/TLS nemám,proto mi to pak asi nejde,nevíte co s tím??

 17. Ahoj, proč mi ten pidgin pořád hlásí že vyjednávání SSL/TLS selhalo?

 18. To SSL/TLS se má zrušit, ne zaškrtnout, u novějších verzí je místo toho řádek Bezpečnost spojení a tady stačí vybrat položku „Používat šifrování, pokud je k dispozici“ Díky za komentáře, už jsem to v článku opravil.

 19. nejde mi to!! 🙁 🙁

 20. mam problem napsal jsem vse dobre a porad mi to pise Neplatné ID XMPP a jeste mi to pise pidgin zakazano

 21. tak ted mi to pise uz jen neatorizovan a jeste pidgin zakazano

 22. Může to být tím, že facebook si myslí, že je to nedovolené přihlášení, pak je to potřeba na webu facebooku potvrdit a přihlašování odtud povolit. Nebo použít místo pidginu možnost facebooku chatu na icq klientu, který ji teď už taky podporuje, to je další možnost.

 23. Ahojte!
  nějak mi nejde podívat se do historie chatu, jak mám udělat abych se podívala, co jsem si s dotyčnou osobou psala?

 24. Je potřeba nepřipojovat se přes web, ale přes nějaký program, který si historii pamatovat umí.. viz článek 🙂

 25. Ahoj , prosim chtel bych se zeptat co mám nebo dělam blbě když mi to tam piše „neautorizován“ předem děkuji za odpověd

 26. Bezva odkaz, díky.. Přidal jsem ho do článku 🙂

 27. Dobrý den. Jen by mně zajímalo jak je toto možný. Nemám nainstalovaný pidgin ani nic podobnýho a přesto se můžu na facebooku podívat na historii chatu, třeba po měsíci dokud to nesmažu. Jde mi to přes ZPRÁVY hned vedle upozornění. Po kliknutí z jednoho z přátel se kterým jsem si na chatu psala se otevře pár našich zpráv. Aby jsem viděla všechny, tak na pravo vedle AKCE zadám jméno přítele pak se mi zobrazí všechny. Přeji hezký den

 28. dobrý den potřeboval bych se zeptat jak dám pryč profil historie je to nepřehledný chci to dát zpátky tak jak to má bejt a nevím si rady děkuju

 29. Dobry den.
  chtel bych se zeptat jestli ide obnovit histroje na fb?
  je to pro mne dulezite:)
  dekuju za odpovet

 30. zpětně obnovit už nejde.. ale většinou se jen archivuje a vyvolat jde

 31. Dobrý den chtěl bych se zeptat jak vyvolam archivovanou historii na fb. děkuji

 32. Je to tuším přes takové malé kolečko 🙂

 33. zoufale se snazim stahnout archiv (chat), zase dalsi hodina ztraceneho casu… Tohle fakt nedotahli. Zna nekdo zpusob prosim? Diky moc. Treba i pres externi program.

 34. Dobrý den,

  omylem jsem vymazal veškerou konverzaci na fcb s jedním z přátel. Jde to nějak obnovit, popř.stáhnout do pc v nějakém textovém souboru?

 35. Bohužel, v tomto okamžiku už asi nebude odkud to stáhnout 🙂

 36. Zajímalo by mě, jak uložit historii. Mám na FB několik kontaktů, s nimiž mám poměrně bohatou historii zpráv (přes 15 000 zpráv) a rád bych hledal, případně stáhnul celou konverzaci do jednoho souboru. Pokud možno i se smajlíky, odkazy, … Zkoušel jsem tuto cestu, ale po nainstalování a provedení postupu dle návodu jsem byl zklamaný. Když jsem kliknul na položku Zobrazit záznam vyskočilo mi okno s oznámením, že nebyly nalezeny žádné záznamy. Chci se zeptat, kde může být chyba.

 37. Dobry den,potrebovala bi sem poradit jak si ulozit normalni facebook do PC,protoze ja si napisu na PC facebook a me to vzdycky nejde prosim Vas ja to potrebuji…..Dekuji 🙂

 38. Dobry den, potrebovala bych poradit jak si naistalovat prihlaseni k faceboku dekuji..?:))

 39. A jaké přihlášení bys chtěla přesně nainstalovat? Jako uložit heslo,nebo jak to myslíš

 40. Ví teda někdo jak stáhnout nějakou dlouhou konverzaci viz dotaz od Rozehnal Radim?
  Prosím dejte mi kdyžtak vědět na pk81@centrum.cz

  díky

 41. Dobrý den,
  mám tablet Samsung galaxy sm t-280. Chci li připojit flashdisk pomocí otg usb kabelu nic se neděje, pouze se objeví hlášení připojte usb otg. To udělám, avšak nic. Prosím o radu a současně děkují. Janos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *