Jak ušetřit? Vyměňte starý kotel

Jak ušetřit? Vyměňte starý kotel

S koncem zimy přichází nejlepší čas na výměnu starého kotle. Možná si řeknete, že nový nepotřebujete. Dáme vám 5 důvodů, proč o změně začít uvažovat.

Vývoj a nové funkce se netýkají jen televizorů nebo aut, ale samozřejmě také možností otopných systémů. Když vybíráte nový kotel na tuhá paliva, může vás překvapit řada zlepšení. Výrobci přicházejí s upravenými konstrukcemi, moderním ovládáním i zjednodušeným čištěním.

Za prvé tím usnadňují majitelům nových kotlů obsluhu kotle a chod vytápění. Druhý benefit možná oceníte ještě víc – lepší konstrukce umožňuje výrazně snížit náklady na palivo. Díky tomu, že méně protopíte, ušetříte peníze.

1.   Vyšší účinnost – méně paliva

Nové kotle na tuhá paliva dosahují velmi vysoké účinnosti. Obvykle se pohybuje nad 85 procenty, ale u automatických peletových kotlů není problém dostat se i na 93 procent. Co to znamená? Čím vyšší účinnost kotel má, tím lépe využívá energii paliva. Nedochází k velkým ztrátám, a tak máte doma příjemně teplo, i když méně přikládáte.

Pro srovnání starší kotle mají účinnost třeba jen 70 procent a otevřený krb dokáže využít méně než třetinu energie přiloženého dřeva.

2.   Řídicí jednotka a efektivní provoz

Starší odhořívací a prohořívací typy kotlů nenabízí moc možností, jak regulovat jejich chod. I to vám může komplikovat snahu topit úsporně a efektivně.

Pro topení dřevem jsou dnes nejlepší volbou zplynovací kotle, které obsahují elektronickou jednotku a odtahový ventilátor. Díky tomu probíhá automatická modulace výkonu podle aktuálních potřeb vaší domácnosti.

Ještě vyšší komfort při vytápění nabízí automatické kotle na pelety. Jednotná velikost dřevěných pelet umožňuje samočinné přikládání, takže celý proces probíhá bez vás. Jakmile nastavíte požadovanou teplotu v místnostech, kotel automaticky řídí vytápění a dodává na rošt hořáku přesné množství paliva. Stačí jen jednou za několik dnů dosypat zásobník.

3.   Vzdálené ovládání

Moderní kotel na pevná paliva můžete většinou ovládat prostřednictvím displeje, na kterém vidíte všechny parametry vytápění. Výjimkou není ani připojení kotle na domácí Wi-fi síť, což vám umožní ovládat topení vzdáleně přes mobil.

V případě automatického peletového kotle můžete řídit celý proces vytápění. Na dálku zapnete kotel, zapálíte palivo a klidně můžete měnit nastavení teplot. To využijete třeba při návratu z dovolené nebo při změně počasí. Když není nikdo doma, jednoduše snížíte teplotu.

Druhou možností je připojení čidla venkovní teploty. Díky tomu kotel upravuje vytápění a pomůže vám šetřit palivo, když vysvitne slunce.

4.   Výhody akumulační nádoby

Ke kotli na dřevo doporučujeme instalovat akumulační nádrž, která zajistí správný chod vytápění. Dokáže pojmout množství ohřáté vody a uchovat ji pro pozdější využití, klidně za několik hodin. Tím dochází k efektivnějšímu využívání paliva.

5.   Peníze z dotace

Nákup nového kotle na dřevo nebo pelety přitom nemusíte platit sami. Pokud máte doma starý kotel 1. nebo 2. emisní třídy na výměnu, vyplatí se využít některý z dotačních programů, které v ČR fungují. Část peněz za kotel a jeho instalaci tak můžete dostat zpět. Dotace můžete využít také na zateplení domu a zamezit tak přílišnému unikání tepla.

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

 

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *