Jak vymalovat obývací pokoj

Obývací pokoj lze považovat za jednu z nejdůležitějších místností v bydlení a za základ každé domácnosti. Setkávají se v něm rodinní členové, nebo se zde pořádají různé rodinné akce či akce s přáteli. Ať už se jedná o běžné činnosti, jako je sledování televize, nebo důležitá setkání, obývací pokoj je stále centrem bydlení.

Nejen nábytek a doplňky dělají obývací pokoj útulným. Velkou roli hraje také malba a použité odstíny.

Jaké barvy?

Především pokud je v obývacím pokoji několik částí nábytku a doplňků, každý jiné barvy, může představovat výběr odstínu malby poměrně problém. Doporučuje se dát přednost spíše teplejším barvám – žluté, oranžové, okrové nebo červenohnědé. Ideální je i kombinace barvy bílé a světle modré, nebo bílé a jakékoli jiné, která lze velmi snadno zkombinovat i s barvou nábytku. Pro vysoké stropy a starší dům je vhodná i sytě červená či fialová, ale ne až ke stropu. Výrazně červená se obecně chodí do prostornějších domácností a je skvělé sladit ji s nábytkem.

Existuje také možnost volby univerzální bílé barvy. Tato volba vám umožní naopak neomezenou experimentaci s nábytkem a doplňky, na které je následně kladena větší pozornost.

Další možností je tapeta, kterou je příhodné použít pouze na jednu stěnu a to i ve výrazném vzoru.

Jak vymalovat obývací pokoj?

K malování obývacího pokoje si především pořiďte krycí fólii na nábytek, abyste jej neponičili. Dále bude potřeba i škrabka, špachtle, smirkový papír, tmel, penetrace, lepicí páska, malířský štětec, váleček a nátěrová barva.

Pravidelným malováním, alespoň jednou za čtyři roky, a vhodným typem barvy jsou zneškodněny choroboplodné zárodky. Mimo zdravější prostředí, které novou malbou vzniká, bude tato změna pozitivně pracovat i na vaši psychiku.

obývací pokoj

Jestliže značku barvy vybíráte na základě ceny, uvědomte si různorodou vydatnost každé barvy. Ta se určuje v kilogramech nebo litrech, záleží na výrobci, respektive kolik m2 z 1 kg barvy vyjde na středně savou plochu. To znamená, že dražší barva může díky vysoké vydatnosti vystačit na více m2, než její levnější konkurence. Je lepší si nechat poradit od odborníka v obchodě, pokud tomu moc nerozumíte.

Důležité je číst návod na obalu a sledovat ředění. Při ředění barvu pořádně promíchejte.

Postup

Vykliďte z pokoje nábytek, který by mohl překážet. Zbylý nábytek, který v pokoji necháte, zakryjte fólií. Klidně i podlahy, pokud je nechcete poničit – můžete fólii přilepit papírovou lepící páskou, čímž zakryjete i ochráníte před ušpiněním i hrany podlahy. Pokud jsou na stěnách pavučiny, odstraňte je. Přelepte elektrické zásuvky a vypínače. Vhodné je přelepit i futra. Vyndejte ze zdi všechny šrouby, hřebíky a skoby. Aby barva ke stěně skvěle přilnula, oškrabejte zdi, pokud je to nutné. Zbavte zeď starých vrstev malby navlhčením a následným oškrábáním. Nejspodnější vrstvu obruste a upravte alespoň penetrací, která slouží i pro zpevnění podkladu a nechte ji uschnout alespoň 24 hodin. Pokud objevíte na stěnách nějaké nerovnosti nebo díry od hřebíků, zatmelte je.  Barvu naneste ve dvou vrstvách buď štětkou, nebo malířským válečkem. Při malování si zajistěte nejlépe pokojovou teplotu vzduchu, ale minimálních 10 °C. Opačně je na tom vlhkost, která musí být minimální. V létě dbejte na větrání, v zimě na pořádně vytápění. Pokud je venku velká zima a silné mrazy, vyvětrejte vždy v krátkém intervalu a s oknem dokořán, aby se vzduch vyměnil. Schnutí můžete urychlit ventilátorem.  Malujte pokud možno rychleji, než pomaleji, aby stěny příliš nevlhly a barva se poté neodlupovala! Druhý nátěr naneste až druhý den, po uschnutí prvního nátěru. Je lepší si nechat menší množství barvy jako rezervní pro případné úpravy a opravy vzniklých nedokonalostí.

Pokud chcete zbylou barvu skladovat, nesmí být ředěná vodou. V tomto případě ji perfektně uzavřete a uskladněte ideálně do sucha a chladu. Při špatném zavření se mohou v barvě začít tvořit hrudky. Pokud vám zbude barva ředěná vodou, vydrží zhruba dva týdny a poté se zkazí. Raději kontrolujte dobu trvanlivosti na obalu barvy.

Tip: Pokud už máte obývací pokoj vymalovaný, podívejte se do tohoto průvodce výběrem křesla do obýváku připravený naší poradnou.

5/5 - (1 vote)

8 komentářů k Jak vymalovat obývací pokoj

  1. Dobrý den:-) Prosím o radu. Chci vymalovat pokoj, kde je v dolní části obývací pokoj-tmavě šedá sedačka, a černohnědý nábytek a v horní části je spací patro. Napadl mě odstín světlejší šedé a na oživení odstín dopravní purpurové. Napadla by vás nějaká jiná kombinace k tmavému nábytku? Moc děkuji, pěkný den.

  2. Mohu jen souhlasit, obývací pokoje se řadí mezi jedny z nejdůležitějších místností v domě/bytě. Pokud se vám nepodaří pokoj vymalovat správnou barvou, můžete tím zničit celkovou atmosféru a ovlivnit i to, jak se v něm budou lidé cítit. Právě proto jsem si raději nechala poradit od odborníka, který do našeho obývacího pokoje vybral vhodný odstín

  3. My se barvu stěn v obývacím pokoji snažili řídit především podle nábytku a dalších doplňků. Před pár lety nám učarovaly designové krby, takže jsme si jeden z nich pořídili i do našeho domu. Bylo to už před rokem, takže víme, že se na stěnách občas tvoří i nějaké ty čmouhy. I přesto jsme ale vsadili na bílou barvu.

  4. Barva obývacího pokoje se podle mě odvíjí hned od několika faktorů, díky čemuž mi její výběr na začátku přišel jako nesplnitelný úkol. Nakonec jsem se ale rozhodl nebrat to tak vážně a řekl jsem si, že nevadí, když šlápnu vedle. To se mi také povedlo, když jsem si objednal montáž krbových kamen a zjistil jsem, že bílá stěna není dobrý nápad.

  5. Při stavbě našeho domu jsem si přála mít spojený obývací pokoj s kuchyní, jelikož se mi líbí, když rodina může být co možná nejvíce spolu. Proto si mohu při vaření povídat s manželem anebo s návštěvou, pro kterou připravuji pohoštění. Nedávno jsme s manželem usoudili, že je potřeba vymalovat, a tak nám kamarádka poradila malířství, se kterým má velmi dobrou zkušenost.

  6. Já jsem se nedávno rozhodla, že si vymaluji obývací pokoj. Nejdříve jsem to chtěla udělat sama, ale jakmile mi došlo, co to všechno obnáší, objednala jsem tady malířskou firmu, která poslala hned druhý den jednoho pracovníka, který se mnou prošel každý krok, jak půjdou po sobě. Domluvili jsme se na barvách a další den se pustili do práce. Všechno dopadlo na jedničku a mám krásně vymalovaný byt.

  7. My jsme se v létě s manželem rozhodli pro rekonstrukci našeho obývacího pokoje. termoizolační stěrka se ukázala jako perfektní volba, se kterou určitě ušetříme více peněz za vytápění. Díky ní máme teď v celém domě mnohem příjemnější teplotu, a to jsme uvítali hned při prvních chladnějších dnech na podzim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *