V tomto článku poznáte všechny způsoby, jak platit zboží, služby, kredity a další věci zakoupené na internetu.
Pro internetové placení existuje několik možností jak poslat peníze, liší se
od sebe rychlostí, bezpečností a dalšími faktory, kterým se budeme věnovat.
Dobírka
Stále velmi oblíbený způsob platby v českých internetových obchodech. Způsob placení je jasný – zboží obdržíte poštou a za hotovost předanou do rukou pošťáka obdržíte balík. Určitá výhoda tohoto způsobu placení je v tom, že opravdu vidím, že mi něco přišlo, dalo by se říct, že tento způsob platby je nejméně rizikový. Naproti tomu jeho nevýhoda je ve vyšší ceně oproti jiným způsobům poukazování peněz, protože poštovné za dobírku je dražší než za předem zaplacený balík. Platit dobírkou je možné jak při osobním odběru v odběrných místech jako je Zásilkovna nebo Uloženka, tak při odběru od dopravců jako je PPL, Geis, DPD, InTime, Messenger a samozřejmě také při příjmu balíku poslaném přes Českou poštu.
Převod z účtu
Klasický převod z účtu v internetovém prostředí zpravidla znamená využití tzv. internet bankingu.
Internet banking je správou vašeho bankovního účtu za pomoci speciálních zabezpečených stránek provozovaných vaší bankou, na kterých máte jednoduše pod správou všechny pohyby na svém účtu. K plné kontrole nad účtem je u většiny bank a spořitelen potřeba mobilní telefon, na který zasílají ověřovací SMS k ověření plateb apod. O pohybech na účtu můžete být také informováni pravidelně zasílanými emaily (které jsou na rozdíl od poštou zasílaných výpisů zdarma). Historii pohybů si také můžete pro své vlastní potřeby vytisknout a jinak
sledovat.
Platba převodem z účtu ovšem má i svá rizika. Pokud se nejedná o ověřeného obchodníka, vždy podstupujete riziko, co za předem zaplacené peníze obdržíte. Vzhledem k délce čísel bankovních účtů tu také existuje možnost, že se jednoduše překlepnete a platba dojde někomu jinému. Poslední nevýhodou je pak relativní pomalost – peníze tímto způsobem dorazí u většiny bank až do druhého dne.
Usnadnit si platbu můžete tehdy, když máte v mobilu aplikaci vaši banky a ta umožňuje platit po načtení QR kódu – je to čtvereček co vypadá třeba takto:
A v aplikaci ho stačí ofotit – tím se opíše přes kód číslo účtu, částka a variabilní symbol – a vy jen zkontrolujete správnost a potvrdíte odeslání. Pokud na nějaké faktuře vidíte takovýto kód, určitě tedy doporučujeme to vyzkoušet – bez problémů funguje placení pokud používáte například aplikaci od mBank, nebo Airbank (další nemám osobně otestovány, ale neměl by s tím být také problém).
Platební karta
Platební karta funguje na internetu podobně jako při výběru z bankomatu nebo platbě u pokladny, ovšem na pár rozdílu přece jen narazíme. Ještě pro jistotu, nezaměňujme platební kartu debetní (klasickou) a kreditní. Kreditní kartou, která je určená pro nakupování na úvěr, na internetu nenakoupíte. Nejpoužívanější platební karty pro nákup přes internet jsou: VISA, VISA Electron, MasterCard a Maestro.
Karta musí být pro placení přes internet aktivovaná vaší bankou. O tom, že máte tuto funkci aktivní, a že máte případně nastaveny odpovídající denní limity transkací, se před nákupem kartou ujistěte.
Jak tedy platit kartou? Při placení kartou musíte znát tyto tři údaje:
- číslo karty
- měsíc a rok, kdy vyprší její platnost
- kód ze zadní strany karty.
- V některých platebních branách je také
vyžadováno jméno a příjmení vlastníka karty.
Výhodou při placení kartou je především rychlost a nízké nebo nulové náklady na platbu. Pokud máte aktivovány platby kartou v zahraničí, můžete velmi jednoduše nakupovat takto v podstatě po celém světě, což by při způsobech placení vyjmenovaných výše bylo podstatně komplikovanější.
Na co si dát při placení kartou určitě pozor, je důvěryhodnost stránky a obchodníka. Rozhodně nikdy nezadávajte údaje na kartě emailem nebo na stránky, u kterých si nejste stoprocentně jisti jejich bezpečností.
Platební systémy
Platební systémy jsou založeny na existenci jakýchsi elektronických peněženek, díky kterým stačí při platbě zadat jen přihlašovací jméno a heslo, a nemusíte si tak pamatovat údaje z platební karty a nemusíte ji mít vůbec při sobě. Další předností některých platebních systémů je ochrana zákazníka určitým obnosem, do kterého mu vyrovnají ztráty, pokud neobrží to, co žádal, takže o své peníze pokud nahlásí nekorektní chování prodejce nepřijde.
Nejpoužívanějšími systémy jsou:
- PayPal – Systém si po zadání údajů z vaší platební karty automaticky strhává peníze. Lze využít při platbách v zahraničí, i pokud nemáte zahraniční platby na kartě aktivovány. Stránky zatím nejsou v češtině, ovšem platby z České republiky a do České republiky fungují.
- PaySec –
Do této elektronické peněženky je potřeba poslat určitý obnos, zese pak při platbách čerpá. Systém funguje pod záštitou ČSOB.Aktualizováno: systém už není v provozu. - superCASH – Systém provozovaný Sazkou, vklady se provádějí přes síť terminálů Sazky. Nepotřebujete tedy mít účet ani platební kartu.
- mPeníze – Platební systém provozovaný Seznamem a mBank. Jedná se o formu internetového převodu určenou pro majitele mKonta, tedy pouze pro klienty mBank.
- GoPay – Tento platební systém se profiluje jako platební systém bez poplatků. Při běžných operacích při nakupování opravdu žádné poplatky neplatíte, zpoplatněno je však dobíjení přes mobil a podobné služby.
- Skrill (dříve Moneybookers)- Celosvětově rozšířený platební systém podobný PayPalu, plně lokalizovaný i pro Českou republiku. Vzhledem k nižším poplatkům za velké transakce se často používá při transakcích spojených s nákupem akcií
- Payoneer – prosazuje se zejména díky nízkým poplatkům a velkému rozšíření mezi obchodníky; pro mezinárodní převody aktuálně jedna z nejlepších voleb
Platba pomocí SMS
Prémiové SMS, DMS a jiné SMS, které jsou dražší než při poslání běžné textové zprávy jsou dalším ze způsobů, jak platit na některých webech. Většinou je tato možnost nabízena při platbě nižších částek.
Při srovnání s placením přes platební kartu nebo platební systém jsou ale SMS dražší, protože za transakční poplatky si zprostředkovatelé a operátoři určují poměrně vysoké procento z placené částky, a tak se k prodejci dostane jen část toho, co vás SMS stála.
Princip je jasný – stačí zaslat SMS ve tvaru popsaném na stránkách na číslo, které tam je také vždy uvedeno. Výměnou dostanete textovou zprávu, ve které je kód, který zadáte do odpovídajcího políčka na stránkách, čímž má vlastník stránek potvrzeno zaplacení a můžete dostat žádanou službu nebo zboží.
Pingback: Největší internetové bazary — Radírna - Internetová a počítačová poradna
Pingback: Jak koupit letenku — Radírna – Internetová a počítačová poradna
Pingback: PayPal: Návod — Radírna – Internetová a počítačová poradna
Pingback: Jak darovat peníze — Radírna – Internetová online poradna
jak zaplatit elektronicky,přez banku peníze,
dobrý den prosím o radu,při špatném zadání čísla ůčtu např. 2700-453456 / 2010 místo 2700453456 / 2010 bude transakce odeslána správně?
pokud vím tak zadání bez pomlčky funguje úplně stejně jako bez pomlčky v tomto případě
Platiť na internete bezpečne je dôležité pre všetkých, ktorí sa venujú online podnikaniu vrátane tvorby webových stránok a eshopov. Preto je kľúčové vybrať správne platobné metódy a zabezpečenie. Pre viac informácií a podporu pri vytváraní bezpečného online obchodu navštívte https://wavenet.sk.