Stavíme počítač. Díl 8: Optická mechanika

Když už máme kam nahrát operační systém a ostatní data (tedy HDD) Musíme mít ještě něco, odkud to tam všechno nahrát. A proto se dnes pustíme do výběru optické mechaniky.

Optická mechanika neboli (ODD – optical disc drive), je zařízení na čtení a zápis dat z CD (compact disc), DVD (Digital Versatile Disc nebo Digital Video Disc) a dnes již i Blu-ray (modrý paprsek). Mechaniky na pohled vypadají téměř totožně. I média, která se do nich vkládají, jsou na první pohled téměř stejná, ale je mezi nimi podstatný rozdíl. Tento rozdíl se týká hlavně kapacity disku.

CD je již poněkud zastaralý typ média, který byl vytlačen svým nástupcem DVD, a to začíná být pomalu vytlačováno Blu-ray disky. Hlavní rozdíl mezi těmito nosiči je jejich kapacita. U CD je kapacita 700MB což je jeden film ve formátu DIVx a nebo 80 minut hudby ve formátu CDA (běžný audio compact disc). Disky CD se na audio záznamy stále ještě poměrně hodně používají, i když už jsou vytlačovány hudbou ve formátu MP3, nicméně pro použití datového nosiče stále méně, protože v dnešní době je 700MB už přece jen docela málo – nahradil je disk DVD, jehož kapacita je mnohem vyšší.

Kapacita disku DVD je 4,7GB, což je více než šestinásobek kapacity CD. DVD se nejvíce využívá jako nosič videa do DVD přehrávačů a samozřejmě si našel své místo v PC jako nosič všemožných dat. Ale jelikož technika jde stále kupředu, i to už přestává stačit, a proto byl vyvinut disk Blu-ray, jehož kapacita může být podle počtu vrstev 25Gb, 50GB a 80GB.

Jakou mechaniku vybrat

Tímto je vám asi jasné že se budete rozhodovat mezi DVD a Blu-ray mechanikou. Samozřejmě že Blu-ray vám přehraje i DVD a CD, ale pozor ne naopak. Většině z vás ještě nějakou dobu postačí DVD (ta přehraje CD, ale ne Blu-ray) mechanika a to nejspíše díky pořizovací ceně. Rozhodnutí je na vás. Jen si nezapomeňte zakoupit správné rozhraní a kvalitního výrobce.

Josef Žaloudek

Rate this post

1 komentář k Stavíme počítač. Díl 8: Optická mechanika

 1. Dobrý den mě by spíše zajímalo jak je na tom u mechanik SATA a SATA II. Vybral jsem si Zakladovou desku ktera ma 4 porty SATA II ale mechanika ma jen SATU, pujde to nějak propojit? Take jsem si vsiml z obrazku ze deska ma IDE ale u rozhrani to nema napsano.
  Celkem bych chtěl spojit tyto 3 komponenty:
  http://www.alza.cz/gigabyte-g31m-es2l-d99473.htm#popis
  http://www.alza.cz/samsung-sh-s223c-cerna-d142272.htm
  http://www.alza.cz/western-digital-caviar-green-1000gb-d144219.htm

  půjde to do sebe? Prosím o radu díky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.