I přes obrovskou popularitu serverů, jako je YouTube, kde se mimo jiné vyskytují i videa hudební se stálé přízně těší i rádia, proto jsme se rozhodli v dnešním článku podívat na možné alternativy poslechu pro internetové hudební konzumenty, ale i tvorby pro projektové nadšence.
Pokud patříte do první zmíněné skupiny, čili posluchače a zároveň trávíte hodně času na počítači a nemáte v dosahu klasické rádio, nemusíte se hudebních prožitků vzdávat, je zde hned několik možností, jak problém vyřešit.
Tím prvním je najít danou stanici přes Google vyhledávač a následně poslouchat online, případně využít některý z webů shromažďujících rádia. Bohužel pokud se připojí hodně posluchačů, může se vaše online rádio sekat a trhaná hudba není zrovna to pravé, také pokud budete chtít stanici přepnout, budete muset hledat novou a to vás bude zbytečně zdržovat a obtěžovat, takže to nakonec možná i vzdáte.
Těmto případům předchází řešení v podobě programu, kde je zastoupen velký počet českých, slovenských, nebo i zahraničních stanic. Takovým programem je například NET Rádio Rekordér, jak už z názvu vyplívá, tento program umí i poslouchané stopy nahrát do vašeho počítače, nahrává je ve formátu WAV, ale pokud preferujete MP3 nebo potřebujete hudbu zkonvertovat, ani to není pro tento program překážkou. Další užitečnou funkcí je přehrávání videí z populárního serveru YouTube, všechny tyto funkce jsou zdarma a pokud navíc zaplatíte směšnou částku, můžete se v programu dívat na televizní stanice a rovněž si pořady libovolně bez omezení nahrávat.
Jak vysílat vlastní rádio přes internet
Už v úvodu jsme se zmínili, že se rovněž pokusíme vyhovět požadavkům čtenářům, kteří by si chtěli naopak nějaké to rádio založit, nebo si zkrátka jen zkusit, jak se pracuje s programem a kolik práce stojí za vysíláním.
Takže pokud si rovnou chcete založit internetové rádio a hrát pro posluchače, navštivte například web: http://www.radioo.cz/ Výhody tohoto serveru jsou zřejmé, provoz rádia je zdarma a jedná se o server český, posluchačů je na serveru běžně také dostatek, takže je nějaká ta šance, že se rádio uchytí, samozřejmě konkurence je veliká, takže pomoci vám může třeba když si založíte web, kde budete své rádio propagovat.
Pokud si chcete spíše vyzkoušet práci v rádiu, jak se říká na vlastní kůži, stáhněte a nainstalujte program Radio Profesional 8, práce v něm není nějak extra složitá a rychle se v něm naučí i laik. Program je zdarma a dovolujeme si tvrdit, že má valnou většinu dovedností, kterou by měl program takového rázu mít. Kromě možnosti přesného nastavení hudebních pořadů na daný čas z vašich předem naplánovaných hudebních souborů, zvládá navíc míchání písní, nebo vytvářet hudební archivy.
Kristýna Jahnová