Cloud, neboli cloud computing. Slovíčko, které někteří stavějí nad zlato. Cloud je podle nich lékem na všechny neduhy internetu. Slyšeli jste „cloud“ a nevíte, co to znamená? Čtěte dále!
Když jste vrcholný manažer firmy a přijde k vám někdo z IT skromně referovat o tom, že prostě musíte mít cloud, co odpovíte? Odpověď věru není jednoduchá. Pokud se vaše firma skládá z třech lidí a s počítačem máte maximálně společné účetnictví, tak cloud je zbytečný luxus. Avšak jestli se zabýváte tvořením facebookových her pro dítka školou povinná, zbystřete. V pravěkých dobách před mráčky (cloud znamená v angličtině mrak, oblak) jste si pronajali počítač, na kterém běžely hry. A nezáleželo na tom, jestli jsou tři hodiny ráno, nebo osm večer. Byl výkonný pořád stejně. Ale proč platit zbytečné peníze na něco, co ve zmíněné tři, či deset hodin ráno nevyužijete? Proto mazané firmy vymyslely cloud. Pouze si pronajmete „to co prožerete“ a zbytek počítače využije zase někdo jiný.
Pokud se na cloud podíváme, jako normální smrtelníci najdeme výhodnou a zároveň nebezpečnou službu. Počítač, potažmo prohlížeč se stává jen jakýmsi oknem do světa internetu. Veškerá data svěřujete někomu „kdesi na netu“. A nevíte, jak s nimi naloží. Využíváte výhod webového emailu? V tom případě používáte cloud. Máte profil na Facebooku? Ano správně, rovněž cloud.
Jak z definice cloudu plyne, cloud může býti vše a také nic. Zmíněný webový mail cloud rozhodně je. Ovládáte ho z prohlížeče a emaily jsou uloženy fyzicky daleko od vás. Tudíž máte naprosto stejnou aplikaci kdekoliv na světě, v jakémkoliv přístroji. Pokud náhle vyhoříte, nebo se rozvodní říčka, nepřijde o emaily. Což se uvádí, jako jedna z největších výhod cloudu.
Ale každá mince má dvě strany. Je hezké, že máte email například v USA a Anglii. Ale také se na něj může kdokoliv z té společnosti podívat. Proto, pokud se přes něj domluvíte, že půjdete bouchnout do Bílého domu, asi vás brzo chytnou. Nebo se může z dlouhé chvíle operátor zasmát nad fotkou. Také si ten email nepřečtete, pokud zkolabuje internetové připojení. Což je, přiznejme si, u nás realita.
Nejdále zatím s cloudem došel Google, který by nejraději celý počítač přestěhoval k němu domů. A pomalu se k tomu schyluje. Podle Googlu většinu věcí stejně děláte v prohlížeči. Tak proč se zabývat něčím takovým, jako je Windows? Pustíte počítač a rovnou se načte prohlížeč. Nebo bych spíš měl psát: „pustíte prohlížeč“? Uvidíme, jak uspějí jeho „chromebooky“. Což je vlastně notebook, kde najdete jen internetový prohlížeč Chrome. Nic víc nepotřebujete.
Foto: Chromebook září barvičkami. No nekupte ho!
Až vám někdo bude tvrdit, že cloud všechno vyřeší, tak mu můžete vysvětlit, že opravdu není všechno zlato, co se třpytí. Pokud vás naopak cloud zaujal, nepřehlédněte například článek o webových úložištích, kde se dozvíte třeba to, jak automaticky synchronizovat soubory mezi všemi vašimi počítači a internetem.
Marek Sušický