Pokud máte web, zřejmě jste se už setkali s otázkou, jak změřit kolik lidí vám na stránky vlastně chodí. V tomto článku najdete přehled počítadel a měřidel přístupů, která můžete použít.
Toplist a spol.
Do první kategorie pomůcek patří způsob, který umožňuje na weby implementovat Toplist. Na stránku umístíte obrázek, který může být větších rozměrů a zobrazovat kolik lidí si web momentálně prohlíží, nebo naopak může mít rozměr jednoho jediného pixelu a statistiky nebudou na první pohled viditelné. Souhrn údajů je pak na domovské stránce měřicího nástroje – na Toplist.cz v kategorii do které svůj web zařadíte se pak každý může podívat jak jste na tom ve srovnání s ostatními, a vy jako správce pak máte přístup k podrobnějším statistikám – více údajů je pak většinou přístupných po zaplacení nějakého poplatku. Obdobně funguje také iTop.cz, pocitadlo.cz nebo wedos.cz.
Pokud chcete pouze základní údaje, tj. kolik lidí k vám chodí a kdy, pomůcky tohoto druhu vám zřejmě budou postačovat. Pokud ale chcete vědět nejen kolik, ale také odkud k vám lidé chodí a co vlastně u vás dělají, měli byste sáhnout trochu jinam.
Google Analytics
Zatímco předchozí měřiče byly spíše pro účely propagace a ukázání lidem, jak moc oblíbený je váš web, tento nástroj už opravdu poskytuje sofistikované a podrobné statistiky, se kterými se dá pracovat. Jedná se o produkt Google, pro jehož užívání musíte mít email na Gmailu, případně mít vytvořený uživatelský účet na Googlu. Ze služeb které lze používat si pak vyberte Analytics, nechte si vygenerovat kód pro vaše stránky a vložte ho do html. Po aktivaci pak můžete vidět detaily toho, co návštěvníci zadávají do vyhledávačů, aby vás našli, z jakého odkazu k vám přitéká nejvíce návštěv, jaká je průměrná doba strávená procházením vašeho webu, z jakého města nebo státu k vám chodí nejvíce lidí, atd. Pokud máte internetový obchod, dají se také nastavit tzv. cíle – lze přesně zachytit, jaké procento návštěvníků eshopu uskuteční nákup a jak se o vás dozvěděli.
Pingback: Jak přidat počítadlo na web — Radírna – Internetová online poradna
Pingback: Jak zjistit počet zpětných odkazů na web — Radírna – Internetová online poradna